Jaké materiály používám?

Karbonová vlákna

Základním kamenem pro tvorbu mých prstenů jsou karbonová vlákna. Vynikají zejména svou pevností a lehkostí.

Používají se v leteckém průmyslu, u sportovních aut, v cyklistice a všude tam, kde jsou vyžadovány jeho výjimečné vlastnosti.

Důvodem, proč jsem se já rozhodl při výrobě prstenů používat karbon ovšem není jeho pevnost a lehkost. To beru spíše jako dodatečný bonus. Karbon je při správném zpracovaní neskutečné krásný materiál a rovněž je velmi příjemný na nošení. V zimě vás na prstu nebude chladit, ani kdybyste ho nechali přes noc venku v mrazech. Na sluníčku se i přes svou černou barvu nerozpálí a ani se časem nebude deformovat jako slabší prsteny z drahých kovů.

Proto ho používám téměř na všech svých prstenech, někdy jen z vnitřní části, jindy z něj vytvořím prakticky celý prsten.



Exotické i evropské dřeviny

Všechny kusy dřeva jsou zcela jedinečné svou kresbou, která z každého prstenu vytvoří naprostý a neopakovatelný originál.

Exotická dřeva jako eben z rovníkové Afriky, amarant z pralesů Střední a Jižní Ameriky nebo teak z jihovýchodní Asie dodají šperkům luxusní vzhled. Nádherné jsou rovněž dřeviny rostoucí v Evropě jako třeba sicilská oliva nebo dub červený.

Problémem by se mohla zdát vyšší pórovitost zejména některých dřevin, proto na povrch každého dřeva nanáším ochranou vrstvu proti vlhkosti i vodě, takže každodenní nošení a mytí rukou není pro prsten žádnou překážkou.



Syntetický opál

Zachytit krásu opálu na fotografii nebo se jí snad pokoušet popsat je nemožné. Je tomu tak kvůli změně jeho odlesků při sebemenším náklonu vůči světlu. Zejména bílý a černý opál odráží prakticky celou paletu barev.

Upřednostňuji práci s opálem syntetických oproti jeho přírodnímu protějšku. Práce s ním je snazší, jelikož se při broušení tolik neláme a výsledek je pak o poznání krásnější. 

Opál používám ve středu prstenu, buďto samotný s různými kombinacemi barev nebo ve spojení s dalšími materiály jako fotoluminiscenční nebo holografický prášek. Vše je posléze opatřeno ochranou vrstvou, podobně jako u dřeva.



Akrylester

Akrylester nebo také Inlace kombinuje vlastnosti akrylu a polyesterové pryskyřice.

Výsledný produkt je prémiový materiál, který po vyleštění vypadá naprosto dokonale. Částečně propouští světlo a prsteny z něj mají velkou optickou hloubku. Tento efekt je výrazný zejména u prstenů s fialovo bronzovým akrylesterem, kde kombinace barev a výrazná hloubka vytváří dojem, jako by obsahovaly celou galaxii.

Velkou výhodou je i jeho příjemnost na kůži a celodenní nošení tak nebude žádný problém.



Přírodní minerály

K dispozici mám velké množství přírodních minerálů všech možných barev a odlesků. Od průsvitných jako je křišťál, ametyst nebo citrín, přes granáty, olivíny a jantar až po zcela neprůhledné  se sytou barvou jako jsou malachit, pyrit a lapis lazuli.

Tyto kameny mohu zapracovat do prstenu a vytvořit tak jedinečný kousek obsahující váš oblíbený minerál. Kameny vždy zbrousím tak, aby z prstenu nevyčnívaly a nemohlo se tedy stát, že se při náhodném pádu rozbijí.



Kovy

Když se řekne prsten, většina lidí si vybaví právě takový, který je vyrobený z kovu. Já se snažím používat ty pro šperky nepříliš typické. V současnosti je to bronz, měď, mosaz a v menším množství i chirurgická ocel.

Kov používám pouze jako doplněk k ostatním materiálům, ze kterých prsteny vyrábím a ve většině případů zabírají jen část vnější strany.

Větší plochy vytvářím z 1 mm tlustého, natvrdo spájeného plechu a tenké linky po obvodu pak z drátů o různých tloušťkách.



Ostatní

Dalších materiálů, které se dají použít na výrobu prstenů existuje nepřeberné množství. Elforyn neboli umělá slonovina, juma používaná hlavně při výrobě rukojetí nožů, trustone, který perfektně imituje přírodní minerály vzhledem i strukturou a mnohé další.

Zajímavých efektů lze dosáhnout použitím všemožných prášků. Ať už to jsou metalická barviva, prášek Prism Holo nebo fotoluminiscenční, který po nasvícení slunečním světlem ve tmě září.

Asi nejzajímavější je možnost přidaní NFC čipu do prstenu, se kterým si pak můžete třeba spustit oblíbenou stránku v prohlížeči, vytočit častý kontakt nebo odemknout mobil. Nevýhodou je nutnost NFC technologie v telefonu (dnes už má skoro každý mobil), nemožnost použití kovových prvků v prstenu a jeho větší tloušťka. Přidání čipu do prstenu je zatím pouze v přípravě.

Cookies

Tento e-shop a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím“.